Ohjelma

Puhallinpäiväpassi oikeuttaa osallistumaan kaikkiin konsertteihin (poikkeuksena HKO:n konsertit ke ja to), luennoille ja pedagogisiin demonstraatioihin, nuottiesittelykonsertteihin, illanviettoon sekä kapellimestarikurssin merkityille tunneille. Passi ei sisällä ruokailuja.

MAANANTAI 12.3.2018

Puhallinpäivien INFO avoinna klo 14-18.

Klo 12.00       Konsertti / Valtakunnallinen avajaisfanfaari – LATAA NUOTIT TÄÄLTÄ.

Klo 15.45-21  Kapellimestarikurssi
……………………….– Musiikkitalo, Black Box (klo 15.45-17.30)
……………………….– Saksalainen koulu, Malminkatu 14 (klo 18-21) – Kaikille
……………………….puhallinpäiväpassin lunastaneille avoin opetustilaisuus.

……………………….

 

TIISTAI 13.3.2018

Puhallinpäivien INFO avoinna klo 15-17.

Klo 15.30-21  Kapellimestarikurssi
……………………….– Musiikkitalon videohuone (klo 15.30-16.30)
……………………….– T-talo Acte-sali, Töölönkatu 28 (klo 17-19.30)  
…………………………..(avoin opetustilaisuus)

……………………….– T-talo, T-327 (klo 19.30-21)
…………….-……………(avoin opetustilaisuus)

 

KESKIVIIKKO 14.3.2018

Puhallinpäivien INFO avoinna klo 9-19.

Klo 10-13       Konsertti / Helsingin kaupunginorkesterin kenraaliharjoitus /
……………………….Konserttisali
……………………….(sisältyy puhallinpäiväpassiin)

Klo 15.30-21  Kapellimestarikurssi
……………………….– Musiikkitalon videohuone (klo 15.30-16.30)
……………………….– T-talo, Acte-sali, Töölönkatu 28 (klo 17-19.30)
…………………………..(avoin opetustilaisuus)
……………………….– T-talo, T-327 (klo 19.30-21)
…………………………..(avoin opetustilaisuus)

Klo 18.15-18.45 Konsertti / Pieni alkusoitto: klarinettiseura / Päälämpiö

Klo 19.00         Konsertti / HKO – Juraj Valcuha & Gautier Capuçon / Konserttisali
………………………..(Ei sisälly puhallinpäiväpassiin! Passilaisille henkilökohtainen
………………………..alennuskoodi.)

 

TORSTAI 15.3.2018

Puhallinpäivien INFO avoinna klo 9-19.

Klo 10-11.30    Mestarikurssi / Käyrätorvi (Erja Joukamo-Ampuja, Tero Toivonen) /
…………………………Camerata

Klo 10-11.30    Mestarikurssi / Huilu (Petri Alanko) / Sali NK-55, Nervanderinkatu 13

Klo 11-15          Lounas / Musiikkitalon lounasravintola

Klo 13-14.30   Mestarikurssi / Trumpetti (Pasi Pirinen) / Camerata

Klo 13-14.30   Mestarikurssi / Klarinetti (Harri Mäki) / Sali NK-55,
…………………………Nervanderinkatu 13

Klo 14-15.30   Luento / Lotta Ilomäki: Miten kehittää musiikin hahmotustaitoja
…………………………
puhaltajien soitonopetuksessa? / Auditorio

Klo 15-16.30   Mestarikurssi / Oboe (Veera Pesu) / Sali NK-55, Nervanderinkatu 13

Klo 15-16.30   Mestarikurssi / Saksofoni (Jussi Kannaste, Joonatan Rautiola) /
…………………………Black Box

Klo 15-16.30   Mestarikurssi / Pasuuna (Valtteri Malmivirta) / Camerata

Klo 16-17.30   Luento / Erja Joukamo-Ampuja, Erkki Suomalainen: Hengitystekniikan
…………………………
opettaminen puu- ja vaskipuhaltajille / Auditorio

Klo 17-18.30   Mestarikurssi / Fagotti (Jaakko Luoma) / Sali NK-55,
…………………………Nervanderinkatu 13

Klo 19.00        Konsertti / HKO – Juraj Valcuha & Gautier Capuçon / Konserttisali
………………………..(Ei sisälly puhallinpäiväpassiin! Passilaisille henkilökohtainen
………………………..alennuskoodi.)

Klo 21-22.30  HKO Jatkoklubi / Tuulivoimaa! / Alalämpiö
………………………..Kansainvälisiä tuulahduksia Helsingin kaupunginorkesterin
………………………..puupuhaltajien ja vaskipuhaltajien esittämänä. Lopuksi laitetaan jalalla koreasti!

 

PERJANTAI 16.3.2018

Pedagogisissa demonstraatioissa esitellään kyseisen soittimen ajankohtaisia ja kiinnostavia pedagogisia aiheita. Esittelijöinä musiikkioppilaitosten soitonopettajia sekä Sibelius-Akatemian instrumenttipedagogiikan opettajia. Tilaisuuksissa toivotaan keskustelua yleisön kanssa.

Puhallinpäivien INFO avoinna klo 9-19.

Klo 10-11.30    Mestarikurssi / Tuuba (Petri Keskitalo) / Black Box

Klo 10-11.30    Pedagoginen demonstraatio / Klarinettien alkeisopetus / Sali NK-55,
…………………………Nervanderinkatu 13
                           
”- Hyvin yhdessä! Erilainen lähestymistapa yhteissoiton ohjaukseen,
…………………………elementteinä mm. yhteys mupeen, soittaminen korvakuulolta
…………………………
ja yhteisopettajuus. (Björk & Tolvanen)
…………………………– Klarinetin opiskelu IHMU:n musiikkiperuskoulussa, klarinetin
…………………………
ryhmäopetus. (Kiljala)
…………………………– Vivo klarinettikoulun synty ja perusteet sekä katsaus trioista
…………………………
huilulle, klarinetille ja pianolle. (Eskelinen)”
…………………………Anni Björk/Keravan musiikkiopisto
…………………………
Anni Tolvanen/Kaartin soittokunta
…………………………
Päivi Kiljala/IHMO
…………………………
Karipekka Eskelinen/Porvoonseudun musiikkiopisto

Klo 10-11.30    Luento / Anni Jääskeläinen & Sanna Vuorinen: Kokonaisvaltainen
…………………………
puhallinsoittaja: psykofyysinen tuntemus opettajan työkaluna /
…………………………Auditorio

Klo 11-15          Lounas / Musiikkitalon lounasravintola

Klo 13-14.30    Pedagoginen demonstraatio / Matalat vasket, alkeisopetus /
…………………………Camerata
…………………………
”Matalien vaskien alkeispedagogiikan uusia tuulia: Muuttuva OPS,
…………………………
ryhmäopetus tienä harrastukseen ja monisoitinopettajuuden
…………………………
haasteet.”
…………………………
Janne Laine/EMO
…………………………
Emilia Rissanen/IHMO
…………………………
Aleksi Saraskari/Pohjois-Kymeen musiikkiopisto

Klo 13-14.30    Pedagoginen demonstraatio / Oboe, alkeisryhmäopetus /
…………………………Sali NK-55, Nervanderinkatu 13
…………………………
”Pienet oboistit ja Timo Lehtonen testaavat aloittelijoille tarkoitettuja
…………………………
soittimia sekä erilaisia röörejä. Saara Sallner kertoo oboen
…………………………
alkeisryhmäopetuksesta IHMO:ssa.”
…………………………
Veera Pesu/Sibelius-Akatemia
…………………………Timo Lehtonen/Lappeenrannan musiikkiopisto
…………………………Saara Sallner/IHMO

Klo 13-14.30   Pedagoginen demonstraatio / Saksofoni / Black Box
…………………………
”Klassinen ja jazz-fraseeraus saksofonisektiossa sekä improvisoinnin
…………………………
alkeet.”
…………………………
Ari Jokelainen/Metropolia ammattikorkeakoulu
…………………………
Juha Keikkonen/Helsingin Konservatorio
…………………………
Helsingin Konservatorion saksofoniryhmä

Klo 15-16.30    Pedagoginen demonstraatio / Käyrätorvi, alkeisryhmäopetus /
…………………………Camerata
…………………………
”Oman musiikillisen polun etsimisen salaisuuksia sekä luovia ideoita
…………………………
käyrätorvensoiton alkeisryhmäopetukseen.”
…………………………
Mari Loiske/EMO, IHMO, Sibelius-Akatemia
…………………………Hanna Patana/Keski-Pohjanmaan konservatorio

Klo 15-16.30   Pedagoginen demonstraatio Fagotti, alkeisryhmäopetus /
…………………………
Sali NK-55, Nervanderinkatu 13
…………………………
”Kuinka nuorena fagotinsoiton voi nykyisin aloittaa? Ilmari Kuoppa ja
…………………………
hänen oppilaansa esittelevät nuorille oppilaille tarkoitettuja fagotteja.
…………………………
Tilaisuudessa testataan myös eri myös eri valmistajien röörejä.
…………………………
Lisäksi Marika Toivonen kertoo fagotin alkeisryhmäopetuksesta
…………………………
Itä-Helsingin musiikkikoulussa.”
…………………………
Ilmari Kuoppa/Keski-Helsingin musiikkiopisto
…………………………Marika Toivonen/IHMO
…………………………KHMO:n ja IHMO:n fagottioppilaita

Klo 16-17.30   Luento / Krzysztof Dobosiewicz ja Tuomas Yläkorhola: Nuoret ja big
…………………………band –.yhteismusisoinnin innostuksen vaaliminen / Auditorio

Klo 17-18.30   Konsertti / Kamarimusiikkia / Alalämpiö
…………………………Nokkahuiluduo Anna ja Eero Saunamäki
…………………………Kaartin klarinettiyhtye
…………………………Sibelius-Akatemian opiskelijoiden puhallinyhtyeitä

Klo 17-18.30  Pedagoginen demonstraatio / Trumpettipedagogiikka / Black Box
…………………………
”Ajatuksia trumpetinsoiton pienryhmäopetuksen alkeista sekä
…………………………
toimintatapoja varhaisiän ja erityislasten opetukseen”
…………………………
Helena Sinisalo/IHMO, Sibelius-Akatemia
…………………………
Lotte Nyberg/Pirkanmaan musiikkiopisto

Klo 17-18.30  Pedagoginen demonstraatio / Huilun ryhmäopetus / Sali NK-55,
…………………………Nervanderinkatu 13
…………………………
”Kokemuksia 4-5-vuotiaiden huilun ryhmäopetuksesta sekä eri
…………………………
tasoisten ja ikäisten yhteisen huiluryhmän vetämisestä.”
…………………………
Sari Latonen/Helsingin konservatorio, Sibelius-Akatemia
…………………………Heli Talvitie/Keski-Helsingin musiikkiopisto

Klo 19-21       Avajaiskonsertti / Wind Serenades from Romantic to Jazz,
…………………………kpm. Gregor Witt / Camerata – lisätietoja konsertista.

Klo 20.30-22 Illanvietto – Sibelius-Akatemian jazzyhtyeet / Musiikkitalon Klubi

 

LAUANTAI 17.3.2018

Puhallinpäivien INFO avoinna klo 9-19.

Klo 9-19           Nuotti-/soitinesittelyt auki aulatiloissa

Klo 10-11          Nuottiesittelykonsertti / grade 1-2 Tuuliviiri ja Itätuuli / Alalämpiö
…………………………kapellimestarina Helena Sinisalo

Klo 11-12          Konsertti / Helsingin poliisisoittokunnan Kutsu poliisi 112
…………………………-lastenkonsertti / Konserttisali  – Liput konserttiin (passittomille)
…………………………Huom! Ilmainen sisäänpääsy kaikille alle 12-vuotiaille!

Klo 11-12          Nuottiesittelykonsertti / C-taso PJK Big Band / Black Box
…………………………kapellimestarina Markku Renko

klo 12-12.30    Pedagoginen demonstraatio / Big Band, alkeisopetus / Black Box
…………………………Pop&Jazz Konservatorion big band -koulun toimintamalli ja
…………………………oppimateriaalin esittely.
…………………………Markku Renko / Helsingin Pop&Jazz Konservatorio

Klo 11.30-15    Lounas

Klo 12-13          Nuottiesittelykonsertti / grade 3-4 / Alalämpiö
…………………………Puhallinorkesteri Louhi, Akateeminen puhallinorkesteri, Helsingin
…………………………Konservatorion opiskelijoita, kapellimestarina Okko Kivikataja
…………………………

Klo 13-14.30   Pedagoginen demonstraatio / Lyömäsoittimet ja rummut / Camerata
…………………………”Ajatuksia ja ongelmanratkaisua lyömäsoittajan haasteisiin”
…………………………Antti Rislakki / Sibelius-Akatemia
…………………………Markus Ketola / Sibelius-Akatemia

Klo 13.30-14.30 Nuottiesittelykonsertti / B-taso Junior All Star Big Band / Black Box
…………………………..kapellimestarina Rasmus Soini

Klo 14.30-15.30 Nuottiesittelykonsertti / grade 5-6 / Alalämpiö
…………………………Suomen Puhallinsinfonikot (FSWP) solisteina Adam Rapa (trumpetti),
…………………………Jussi Vuorinen (pasuuna) ja Kai Ruskeepää (alttosaksofoni)
…………………………kapellimestareina Marjo Riihimäki ja Anna-Leena Lumme,

Klo 16.00         Konsertti / Kaartin soittokunta ja Academy Winds: Lord of the Rings
…………………………kapellimestarina Anna-Maria Helsing / Konserttisali
…………………………Liput konserttiin (passittomille)

Klo 21.00         Konsertti / UMO with Randy Brecker & Mats Holmquist /
…………………………Konserttisali – Liput konserttiin (passittomille)

 

SUNNUNTAI 18.3.2018

Puhallinpäivien INFO avoinna klo 9-15.

Klo 9-15           Nuotti-/soitinesittelyt auki aulatiloissa

Klo 10-13         Konsertti / Nuoriso-orkesterien konserttikavalkadi / Konserttisali
…………………………Liput konserttiin (passittomille)
…………………………Huom! Ilmainen sisäänpääsy kaikille alle 12-vuotiaille!

Klo 11.30-15    Lounas

Klo 13-15         Konsertti / Kamarimusiikkia / Alalämpiö
…………………………Con Brassica
…………………………Sibelius-Akatemian puhallinyhtyeet
…………………………Bassoklarinettikvartetti Paperiliitin
…………………………Espoo Horn Quartet
…………………………Suomen nokkahuiluseura
…………………………Suomen oboe- ja fagottiseura

Klo 15.00        Päätöskonsertti / Gunhild Carling On Stage! / Konserttisali
…………………………Gunhild Carling & Sibis Big Band, kapellimestarina Johanne Salomaa
…………………………Liput konserttiin (passittomille)

 

Ohjelmamuutokset ovat vielä mahdollisia.